Рали Дакар / Рали Новини

Литовец открадна шоуто на старта на Дакар 2020

Пилотът от Литва Ваидотас Жала изненадващо поведе при автомобилите след първия етап на рали Дакар 2020. Частният състезател с Mini, със стартов номер 319, спечели 319-километровата отсечка от Джеда до Ал Вайх с време от 3:19 часа (и 4 секунди). По принцип не сме фаталисти, но ако тук няма пръст на съдбата…

Второто място за деня бе за 13-кратния шампион от Дакар Стефан Петерханзел, който успя да надвие съотборника си в Mini Карлос Сайнц – старши (да не се бърка със сина му, който кара във Формула 1). Петерханзел завърши отсечката с пасив от 2:14 минути, а Сайнц – с още 36 секунди изоставане.

Веднага след тримата най-бързи, на финала долетя действащият шампион Насър Ал Атия (Toyota), който успя да сука гума цели 3 пъти, следван от съотборника си Бернард Тен Бринке. Местният фаворит Язид Ал Раджи (Toyota) реши да започне спокойно и завърши на почти 14 минути след лидера. Двукратният шампион във Формула 1 Фернандо Алонсо завърши етапа 11-и, на 15 мин от победителя, надвивайки легенди като Жиниел Де Вилиерс и Нани Рома.

При мотоциклетите, Тоби Прайс започна Дакар 2020 така, както завърши миналогодишното издание – с победа. Австралийският пилот на КТМ изпревари с едва 5 секунди пилота на Honda Рики Брейбек, а челната тройка допълни съотборникът му Матиас Валкнер. Останалите елитни пилоти са много близо до лидерите, както обикновено на старта на рали Дакар.

В класа на ATV-четириколките, двукратният шампион Игнасио Касале, който се завърна в категорията след като се пробва с бъги, наложи познатото латиноамериканско темпо и поведе с над 5 минути на полския ветеран (и шампион) Рафал Соник. Чилиецът е устремен към третата си титла и първа на новия терен на рали Дакар, след родната му Южна Америка.

В категорията на SSV бъгитата, също имаше приятни изненади, след като полският пилот Арон Домжала „наказа” светилата в категорията. Домжала „сипа” 2 минути на американската баха легенда Кейси Къри и остави далеч назад звезди като Чaлеко Лопез и Сергей Карякин.

Изненадващият дебют на шампиона от Дакар с мотоциклет Сирил Депре, навигиран от легендарния изследовател на дивата природа Майк Хорн, се заключи в 24-ата позиция с пасив от над 51 минути. Даже и да няма битка в SSV класа, ще е интересно да следим уникалния тандем, който се стикова буквално часове преди старта в Джеда.

При камионите, Антон Шибалов взе първата си етапна победа в рали Дакар и n-тата за руския тим в пустинния маратон. Шибалов измъкна минута и половина на тим лидера на МаЗ Серхей Вязович и малко над 3 минути на холандеца Янус Ван Кастерен (Iveco).

Рали Дакар 2020 не изневери на имиджа си и беляза знакови отпадания още на старта. След като на шейкдауна вчера камионджийския ветеран Мартин Коломи разби своя автомобил Ford Raptor, в отсечката днес отпаднаха доста именити пилоти.

„Керванът на каръците” поведе ветеранът Уили Жобар, който изкара едва 13 километра и отпадна след като катастрофира с мотоциклета си. Французинът бе последван от пилота на ATV Аксел Дютри, който си размести ключицата на 134 километра след старта. Компания на отпадналите в рали Дакар 2020 направи шампионът от 24 часа на Льо Ман Ромен Дюма, чиито прототип бе обхванат в пламъци едва 65 км след старта.

Дакар 2020 продължава с атрактивна отсечка от Ал Вайх до „града на бъдещето” Неом. Етапът ще е супермаратонски за елитните пилоти на мотоциклети, които ще имат едва 10 минути за да ремонтират машините си сами…