MOTO & ATV / Мотокрос Новини

Добро БГ участие на световното по мотокрос в Италия

motocross_mxgp_italy_2015Трима български състезатели стартираха в Гран при на Тренто – четвърти кръг от световния шампионат по мотокрос, а страната ни за пръв път имаше двама пилоти в клас МХ2. В европейският шампионат в клас ЕМХ125 cc родната надежда Иван Петров (KTM) се представи най-добре и се нареди на 16-тото място.

Разположено в източните Алпи и в близост до езерото Гарда, трасето в Пиетра Мурата се слави като едно от най-предизвикателните, с класическа мотокрос настилка, което привлича всяка година хиляди фенове на зрелищната дисциплина, създаващи невероятна атмосфера на всеки един старт. Този уикенд атмосферата усети и нашият млад талант Иван Петров. В конкуренция от 40 състезатели българският мотокрос състезател записа 18-то и изненадващото 11-то място съответно в първия и втория манш, което му донесе първите 13 точки и му отреди 16-то място в краното класиране.

“Всъщност не съм доволен от себе си, можех да се справя и по-добре. Повечето от фаворитит в челната петица съм ги побеждавал без проблем в италианското първенство. Може би нямах късмет, защото в първия манш паднах два пъти, а във втория стартирах 14-ти и завърших на 11-то място“ – каза Ванката след финала.

motocross_mxgp_italy_2015 (2)Победител в клас ЕМХ125 стана Максим Рене (Франция, Yamaha), а подиумът допълниха Глен Майер (Дания, КТМ) и Хорхе Прадо Гарсия (Испания, КТМ).

Както вече споменахме двама българи застанаха на стартовата решетка на клас МХ2 в световния шампионат по мотокрос на същото трасе. Само късмет не достигна на Петър Петров (KTM) да влезе в топ 10. Българската надежда направи два лоши старта, които бяха причината да се нареди съответно на 14-то и 15-то място в двата манша, а това му донесе 13-точки и 14-то място в крайното класиране. Така след четвъртия кръг от световния шампионат по мотокрос Печето се намира на 11-то място във временното генерално класиране с общ актив от 70 точки.

motocross_mxgp_italy_2015 (1)Атрактивен дебют в елита на клас МХ2 направи Майкъл Иванов (Husqvarna). Младият български талант усети жестоката конкуренция от 33-ма състезатели на световно ниво и въпреки, че не взе точки натрупа достатъчно опит и самочувствие за следващия старт. Българският пилот се нареди на 25-то място и ще се опита да влезе в топ 15 в следващия старт на Стария континент.

Изненадващо с по-добър втори манш победител в клас МХ2 на Гран при на Тренто стана словенецът Тим Гайзер (Honda), следван от фаворит №1 Джефри Херлингс, който спечели първото състезание на Пиетра Мурата. Двамата са с равен брой точки – 47. Подиумът допълни французинът Джорди Тиксие (Kawasaki) – 40 т., следван от другия фаворит този сезон Дилан Фирандис (Франция, Kawasaki) и Макс Ансти (Kawasaki).

motocross_mxgp_italy_2015 (3)В клас МХ1 победител стана Максимилян Нагл. Състезателят на Husqvarna завърши на второ място в първия манш, но грабна холшота във втория и както обикновено бе недостигаем до финала. Това е трета победа за германеца в мотокрос шампионата, благодарение на която той се придвижи до второто място във временното генерално класиране. В първия манш Антонио Кайроли взриви публиката около Пиетра Мурата, финиширайки с 0.900 сек пред Нагл. Трети остана Клемент Десал от Белгия (Suzuki). Американската надежда Райън Вилопото (Kawasaki) се нареди четвърти, следван от Готие Паулин (Honda). Във втория манш Кайроли остана на 9.091 сек зад Нагл, а третото място този път зае французинът Ромейн Фабре (Yamaha). Така челната тройка за Гран при на Италия Максимилиян Нагл, Антонио Кайроли и Клемент Десал, като подобно на клас МХ2 първите двама са с равен брой 47 т., а третият – с 38 т. Топ 5 допълниха Фебре – с 34 т. и Паулин – 32 т.