Международни / Рали Дакар / Рали Новини

Andalucia Rally 2020: ето кои победиха в новия рали-маратон

Andalucia Rally 2020 рестартира рали-рейд сезона след голямата ковид пауза. Надпреварата, която се проведе в едноименната испанска провинция, замени рали „Мароко“. Последното бе едно от многото състезания в света на мотоспорта, паднало жертва на пандемията от коронавирус.

Като финален тест преди рали „Дакар“ за повечето състезатели, Andalucia Rally 2020 стана арена на оспорвани битки във всяка една категория – мотоциклети, ATV, SSV-бъгита и автомобили. А присъствието на почти всички големи имена от света на пустинните състезания, гарантираше зрелищата.

Насър Ал Атия бе големият победител

в „кралския клас“ – този на офроуд автомобилите. Пилотът на Toyota вдигна темпото още в началото на 1000-километровата надпревара и бе адски бърз. През цялото време, обаче, катарецът бе преследван сериозно от Карлос Сайнц. Ел Матадор още в началото заяви, че трудно ще се пребори за победата в Andalucia Rally 2020 , тъй като неговото заднозадвижвано Mini X-Raid не е най-подходящият тип машина за трасетата в стила на WRC.

Но именно опита в макадамовите надпревари на Сайнц си каза думата и испанецът успя да завърши на второ място, само на 3 минути след Ал Атия. Челната тройка при колите допълни Язид ал Раджи от Саудитска Арабия, който отново заложи на състезателен Toyota Hilux. Далеч след него, на 4-о място финишира Стефан Петерханзел. Многократният победител от „Дакар“ Петерханзел започна доста тежко участието си в ралито, след като още в първия ден счупи окачването на болида си Mini и натрупа сериозно изоставане.

Andalucia Rally 2020

При мотоциклетите

титлата в Andalucia Rally 2020 взе Кевин Бенавидес. Аржентинският пилот на Honda бе безкомпромисен, като бе винаги сред най-бързите в трасето. Драмите се случваха зад гърба ма Бенавидес, като преследвачите му падаха, губеха се, отпадаха и така до самия финал. Основната битка тук бе за второто място, където Адриан Ван Беверен (Yamaha) и Лоренцо Сантолино (Sherco) се гонеха до самия финал. В крайна сметка, Ван Беверен надделя с нищожните 12 секунди пред Сантолино.

В класа на ATV-четириколките приятната изненада бе френският пилот Жром Конар (Yamaha), който надделя над далеч по-опитния си сънародник Александър Жиру. В класа на SSV-бъгитата Мич Гютри успя да победи раликрос звездата Кевин Хансен.